החלפת ברך קינמטית – שחזור מפרק הברך בצורה האנטומית

החלפת מפרק ברך – הגישה המסורתית והגישה הקינמטיתד”ר דבי רונן אורטופד מומחה ברכיים מהמובילים בישראל מסביר על החלפת מפרק הברך ועל חידושים בתחום

החלפת מפרק ברך  הוא הפתרון המומלץ כאשר הטיפול השמרני נכשל ורמת הכאב פוגעת בתפקוד ובאיכות החיים. לניתוח החלפת מפרק הברך, אין הגבלת גיל. אם יש שחיקת סחוס,כאב ופגיעה באיכות החיים, גיל צעיר או מבוגר אינם התווית נגד לניתוח זה.

החלפת ברך

למה מגיעים לניתוח החלפת מפרק ברך?

אחד הגורמים העיקריים להחלפת מפרק הברך הוא מחלת האוסטיאוארטריטיס- Osteoarthritis . הסחוס המצפה את משטחי מפרק הברך נשחק והעצמות החשופות מתחככות זו בזו  וגורמות להתלקחויות דלקתיות המתבטאות בכאב, נוקשות, נפיחות, הגבלה בתנועתיות הברך וקושי בתפקוד. הגורמים המאיצים את שחיקת הסחוס כוללים גיל, גנטיקה, טראומה בעבר ומשקל עודף.

בניתוח החלפת מפרק הברך (שחזור מפרק הברך):

בגישה המסורתית – החלק הפנימי והחלק החיצוני של הברך נמצאים על אותו מישור.ד”ר דבי מסיר את משטחי העצם וחלקי הסחוס הפגועים, ישחרר ויאזן את הרקמות הרכות ואת רצועות הברך, יצמיד לעצם ע”י דבק עצמות (צמנט) את משתלי המתכת ובין חלקי המתכת יוסיף משטח פולימרי  כבלם זעזועים ביניהם, חלופה לסחוס, על מנת לאפשר תנועה חלקה של המפרק.

ד”ר דבי מנתח החלפות מפרקים מזה שנים וניתח מאות ברכיים.  בשאיפה להגיע לטיפול הטוב ביותר למטופלים שלנו, ד”ר דבי שואף להשתמש בטכנולוגיות החדשות ביותר ובגישות הניתוחיות המתקדמות ביותר כך שהניתוח יהיה עם התוצאה הטובה ביותר וזמן ההחלמה הקצר ביותר למטופל.

החלפת ברך בשיטה הקינמטית – הגישה האנטומית
 

החלפת ברך בשיטה הקינמטית – אנטומית, מטרתה למקם את השתל באותו המישור בו נמצאת הברך הטבעית וכך המטופל ירגיש יציבות רבה יותר של הברך, בדומה לברך הטבעית. ברך קינמטית מעתיקה את צירי התנועה הטבעיים של הברך, במטרה לקבל תנועתיות כמה שיותר טבעית בברך המוחלפת.

בהחלפת ברך קינמטית חושבים על המכניקה של הברך וכיון שכל ברך שונה, והזוויות שלה שונות, השיטה הקינמטית מתייחסת למבנה הרגל טרם תהליך השחיקה וממקמת את המשתל באותה זוית של הברך הבריאה טרם שחיקת הסחוס.

השיטה הקינמטית נאמנה למצב בו היה המפרק טרם התהליך. לכן, לדוגמא מי שהיו לו רגלי “O” ושנים התנהל איתם כך, לאחר החלפת המפרק ד”ר דבי לא ינסה ליישר לו את הברך ל90 מעלות, אלא לשחזר את המבנה התלת מימדי שהיה לו במצב הקודם. הניתוח יחסית פשוט ובעצם מאפשר לד”ר דבי  להשאיר את הרצועות כמו שהן, בלי לשחרר ולהתאים את הרצועות למצב החדש, כיון שאם משחזרים את המבנה הבסיסי אין צורך לשנות דבר ברצועות.

בכל מקרה, כיון שכל מטופל שונה, ד”ר דבי בוחן כל מטופל לגופו ומתאים לו את הניתוח הטוב ביותר עבורו. החלפת ברך קינמטית טובה למירב המטופלים, ד”ר דבי החליף עשרות או מאות ברכיים בצורה הקינמטית – אנטומית, המטופלים חשים בשיפור ובאוקטובר 2018 ערך כנס עדכונים בניתוחי החלפות ברך, בו הסביר לגבי יעילות החלפת מפרק ברך בגישה הקינמטית והדגים בניתוח חי במעגל סגור, כיצד לעשות את הניתוח בצורה הטובה ביותר.

החלפת מפרק ברך בגישה הקינמטית

פרופ’ רונן דבי, אורתופד מנתח, החלפת מפרק ירך, החלפת מפרק ירך בגישה קדמית, החלפת מפרק ברך והחלפת מפרק ברך בגישה הקינמטית.

פרופ’ דבי מנהל המערך האורטופדי בבי”ח ברזילי. מהמומחים המובילים בארץ, ניתוח מאות או אלפי ניתוחי החלפות מפרקים.  ממובילי הגישה הקינמטית בארץ. בקורס העשרה לכירורגיה של מפרק הברך שערך ב2018 , אף העביר  הדגמה של ניתוח החלפת מפרק ברך בגישה הקינמטית, במעגל סגור. 

פרופ’ דבי טיפל באלפי אנשים, באופן שמרני או ניתוחי, בדגש על מקצועיות ואיכפתיות. פרופ’ דבי מקבל מטופלים, במרפאות ברמת החייל, תל אביב ובראשון לציון. מנתח החלפות מפרקים בבית חולים ברזילי ובאסותא רמת החייל, אסותא ראשון לציון, הרצליה מדיקל סנטר.

לסרטונים  – החלפות מפרקים, לפני ואחרי ניתוח ומטופלים מספרים.

יוטיוב דבי debi

להרשמה לערוץ היוטיוב של פרופ’ דבי.

 

השארת תגובה