ניתוח להחלפת מפרק ברך

פרופ' רונן דבי, אורתופד מנתח, מבכירי המנתחים בארץ. מדגיש – לא מבצעים ניתוח, אלא אם יש לכך סיבה טובה.

ולמרות שכבר ניתח אלפי ניתוחי החלפות מפרקים – ירך וברך. הוא הראשון להמליץ: לפני כל החלטה על ניתוח. חשוב לוודא שאכן הגיע הזמן.

בידקו, האם טיפול שמרני (כמו: תרגילי פיזיוטרפיה, שינויים תזונתיים ובמידת הצורך – ירידה במשקל, תוספי מזון וטיפול תרופתי). לא משיג את ההטבה הרצויה.

המטרה היא לא למהר לנתח. רק אם המפרק שחוק, הטיפול השמרני לא מועיל, והמטופל סובל מכאב הפוגע באיכות חייו. זה הזמן בו פתרון ניתוחי יעלה על הפרק.

פעמים רבות הטיפול השמרני דוחה, ולעתים גם מונע את הניתוח. ובכל מקרה – גם אם לא מנע את הניתוח, הוא עוזר לכם להתכונן גם פיזית וגם מנטלית.

ואם כבר ניתוח חשוב להכיר את הגישות החדישות לניתוח החלפת מפרק ברך.

כיום, למעט הגישה המסורתית, יש 2 גישות מתקדמות משמעותיות לנתח החלפת ברך:

  1. החלפת ברך קינמטית.
  2. במידה ומתאים – החלפת ברך רובוטית.

אחוז מאוד גבוה של מנותחים שעברו ניתוח החלפת מפרק ברך בשיטה הקינמטית, מדווחים על שיפור משמעותי באיכות חייהם. ואחוז גבוה מהמנותחים שעברו החלפת מפרק ברך אחת בשיטה מסורתית, ושניה בשיטה קינמטית – מדווחים על תחושה טבעית יותר בברך הקינמטית.

ניתוח החלפת מפרק הברך: TKR – Total Knee Arthroplasty

כשהטיפול השמרני לא מוביל לתוצאה הרצויה, פרופ' דבי, אורטופד מומחה ברכיים, ישוחח עמכם ועם המשפחה, להבנת חומרת הבעיה.

יעריך את טווח התנועה, היציבות וחוזק הברך. יבחן את צילומי הרנטגן. ובמידה ותחליטו – מתחילים בהכנה לניתוח החלפת מפרק.

פרופ' דבי יתאים את המשתל הנכון ביותר עבורכם. בהתחשב בגיל, משקל, רמת הפעילות, גודל וצורת הברך והבריאות הכללית. לרב – משתל אנטומי.

חשוב לשמור ולהיות בבריאות טובה לפני ניתוח החלפת הברך, מה שיעזור לכם גם במהלך ההתאוששות.

טרם הניתוח חשוב לעשות בדיקה גופנית כללית, בדיקות מעבדה. וגם בדיקות שיניים ( להפחית סיכון לזיהומים). לעבור עם רופא המשפחה ועם פרופ' דבי על התרופות שאתם נוטלים. לתאם פגישת טרום ניתוח, פגישה עם רופא מרדים. וגם עם הפיזיותרפיסט , לשם הכנת תוכנית שיקום.

בכל ניתוח בגישה הקינמטית, פרופ' דבי מנתח בהתאם לתוכנית ממוחשבת.

  • לאחר חיטוי וסטרליזציה של הברך.
  • הניתוח, לרב, בהרדמה איזורית. 
  • לאחר מכן, פרופ' דבי יחשוף את המפרק. יסיר את משטחי הסחוס הפגוע ואת האוסטיאופיטים (בליטות עצם). כל אחד, בהתאם למידת השחיקה האישית שלו. 
  • ואז – יתאים את המשתל המלאכותי, שנבחר במדוייק עבורכם. יתאים את המשתל בהתאם לזוויות ולמכניקה של הברך האינדבדואלית. במטרה להעתיק את צירי התנועה הטבעיים של הברך, ולשמור על תנועת ההחלקה שלה

ליחצו כאן למידע : החלפת מפרק הברך – מה עושים בניתוח

גישה קינמטית 

בגישה הקינמטית – ממקמים את השתל במישור של הברך הטבעית. מעתיקים את צירי התנועה הטבעיים של הברך. בהתאם למבנה הרגל טרם השחיקה, ולזוויות של הברך הבריאה. 

פרופ' דבי מתאים את השתל לכל מטופל, בהתאמה אישית לצרכיו ולמנח הטבעי שלו טרם השחיקה. 

שיחזור צירי התנועה המקוריים מאפשר לשמר את הרקמות הרכות. ומאפשר לכם שיקום מהיר יותר, ותחושה טבעית יותר לאחר הניתוח. 

שיטה רובוטית

בניתוח רובוטי להחלפת ברך, לא מדובר על ניתוח ע"י רובוט. אלא, על שימוש בזרוע רובוטית, ככלי עזר לדייק את חיתוך העצם. 

גם בשיטה הרובוטית פרופ' דבי עושה תכנון ממוחשב.

ובהמשך ניתן להיעזר בזרוע הרובוטית, גם בשלב ההדמייה וגם בשלב הביצוע – חיתוך העצם. 

בכל מקרה, פרופ' דבי מקפיד על החלפת ברך בגישה הקינמטית. ובמידה והמשתל מתאים ויש צורך. הוא משתמש גם בטכניקה הרובוטית.

עם התייצבות מצבכם הרפואי,  לאחר המעבר מההתאוששות לחדר המחלקה.  כבר מומלץ להתחיל להנעי את המפרק החדש.  פיזיותרפיסט  ימליץ על תרגילים, ואתה צפויים לרדת ממיטת האשפוז ולהיות ניידים יותר ויותר. זיכרו שלאחר ניתוח החלפת ברך, צפוי כאב. תחושת הכאב היא אישית ומשתנה מאדם לאדם. לכן חשוב להתאים את פרוטוקול הטיפול בכאב: כמות וסוג משככי הכאבים, בהתאמה אישית.

חשוב וניתן לטפל בכאב , להקטינו עד למינימום האפשרי. ולהמשיך לתרגל את המפרק החדש ואת טווחי התנועה. טיפול יעיל המפחית כאב, מאפשר לכם להתחיל ללכת, לתפקד, להרגיש בריאים יותר, לישון טוב יותר  והחזרה לחיים פעילים ולאיכות חיים – קרובה מאי פעם.

אם אתם זקוקים למומחה בעל שם. מנתח בעל ניסיון בביצוע בהחלפות ברכיים, אל תמשיכו לסבול. פנו לפרופ' רונן דבי אורתופד ומנתח מהמובילים בארץ. פרופ'  דבי מקבל מטופלים במרפאות ברמת החייל-תל אביב, ובהרצליה. צוות המרפאה זמין לכל שאלה, שיהיה בהצלחה.

פרופסור רונן דבי, אורתופד מנתח
פרופסור רונן דבי, אורתופד מנתח

פרופ' דבי מנתח החלפות מפרקים, ניתוח החלפת מפרק ירך, החלפת ירך בגישה קדמית. החלפת מפרק ברך, החלפת ברך בגישה הקינמטית ובשיטה הרובוטית. לפרופ' דבי ניסיון מקצועי של אלפי ניתוחי החלפות מפרקים, בטכנולוגיות מתקדמות בהתאמה אישית. מומחה בינלאומי, מעביר כנסים, הדרכות וקורסים לרופאים וקולגות בארץ ובחו"ל. מקבל מטופלים במרפאות ברמת החייל-תל אביב, ובמרפאה בהרצליה. מנתח בבתי החולים הפרטיים: אסותא רמת החייל, אסותא ראשון לציון, הרצליה מדיקל סנטר, רפאל-עתידים. ובמסגרת בית החולים ברזילי. צוות המרפאה זמין לכל שאלה, שיהיה בהצלחה.

דילוג לתוכן