הזרקת PRP לברך – מידע מקצועי

דר רונן דבי, אורטופד מומחה החלפות מפרקים. מספק מידע מקצועי על הזרקת PRP לברך, טיפול טבעי, של הזרקת Platelet Rich Plasma – פלסמה עשירה בטסיות. 

טיפול טבעי, של הזרקת PRP לברך

הזרקת PRP לברך – טיפול טבעי, של הזרקת Platelet Rich Plasma – פלסמה עשירה בטסיות.  מדם שנשאב מגופכם, עובר צנטריפוגה שמפרידה את הפלסמה מהדם. ואת הפלסמה,העשירה בטסיות ובחלבונים מזריקים לאזור המפרק, לסייע בחידוש וריפוי הרקמות.

בניגוד לסטרואידים שעוזרים מיידית אך פוגעים בטווח הארוך. זה טיפול טבעי ומשקם שעוזר למפרק לשרוד לטווח ארוך. הPRP יכול לגרום להפחתת כאב , דלקות, פציעות ספורט וגם שחיקת מפרק. ויכול אפילו לדחות ניתוח.

הליך טיפול הזרקת PRP לברך

זריקת PRP היא בעצם ריכוז של טסיות דם, האחראיות על קרישת דם והליכי ריפוי טבעיים בגוף. בגופנו יש פלסמה – חומר ביולוגי שמכיל תאי דם אדומים ולבנים, מים וחלבון.

בטיפול, פרופ' דבי שואב מנת דם קטנה מוורידי המטופל. מעביר אותה למכונת צנטריפוגה להפרדת רכיבי הנוזל, ולבידוד הפלזמה העשירה בטסיות. מנוזל הדם שנשאב מגופכם.

את תרכיז הטסיות – PRP הוא מזריק לאזור הפגוע. טסיות הדם מתפרקות ומשחררות הורמוני גדילה וחלבונים, שפעולתם מסייעת לתיקון ולהתחדשות של התאים.

למה, איך ומה הסיבוכים של PRP

למה?

הזריקה מכילה ריכוז גבוה פי כמה מריכוז טסיות הדם, בדם המטופל. מחקרים הראו יעילות של PRP, ומאז אורטופדיים רבים משתמשים בPRP לזירוז תהליכי ריפוי באופן ביולוגי. ריפוי פגיעות במערכת השריר -שלד, שברי מאמץ, דורבן, דלקות או קרעים בגיד, דלקות פרקים ,שחיקה או פגיעה במפרקים ועוד.

איך?

בעקרון, לאחר שיחה עם פרופ' דבי והחלטה שאכן כדאי לנסות זריקת PRP, יש לוודא שהאזור נקי מפצע או זיהום. כדאי ליטול טרם הטיפול תרופה כנגד כאבים.

סיבוכים ותופעות לוואי

לרב, אין לזריקות PRP תופעות לוואי משמעותיות, כי מדובר במיצוי של חומר מהדם שלכם. אבל למניעת חולשה או סחרחורת, מומלץ לשתות ולאכול ארוחה קלה לפני הטיפול.
לאחר הטיפול יכולים להופיע שטפי דם באזור ממנו נשאב הדם, או באזור המטופל. יתכן גם כאב מקומי או אי נוחות במשך עד שבעה ימים.

טיפול טבעי: הזרקת PRP לברך

מה משך ההשפעה של PRP

השפעת זריקת PRP הדרגתית. כחודש לאחר ההזרקה היא מורגשת במלואה. לרב, ההשפעה היא לחצי שנה עד שנה וחצי. מדובר בטיפול ביולוגי שניתן לחזור עליו או לבצע סדרה של טיפולים.

מחקרים שנעשו על PRP הראו זירוז של ריפוי פציעות, ריפוי רקמות פגועות.הפחתת כאב וחזרת מטופלים לשגרה ולאורח חיים.

זריקות PRP הוכחו מחקרית כמסייעות בטיפול בדלקת מפרקים ניוונית (אוסטיאוארטריטיס), יותר מטיפול בטיפולים שמרניים ומזריקת חומצה היאלורונית. כמו גם להפחתת כאב מדלקת מפרקים בברך,הפחתת תסמיני פגיעה כרונית בברך.

פרופ' דבי, אורתופד מנתח, מומחה ברכיים. מנתח החלפת מפרק ברך בגישה קינמטית ו-החלפת ברך בשיטה רובוטית. אומר שהטיפול באמצעות זריקות PRP עוזר במקרים רבים לצאת ממעגל הכאב ומהיסטריית הניתוחים.

יעיל במיוחד למטופלים מהססים, שחווים הפחתה משמעותית בכאבים בתוך כחודש, עם טיפול טבעי, לא תרופתי. וגם למטופלים עם שחיקה שאינה "עצם על עצם" – הPRP יכול להיות דרך נהדרת לדחיית ניתוח, ולעתים אף ביטולו.

פרופ' רונן דבי, אורטופד מנתח, מומחה בניתוחי החלפות מפרקים. בשיטות טיפול חדשניות, טכנולוגיות מתקדמות, מערכות ניווט, טיפול בכאב ועוד .

פרופסור רונן דבי, אורתופד מנתח
פרופסור רונן דבי, אורתופד מנתח

פרופ' דבי מנתח החלפות מפרקים, ניתוח החלפת מפרק ירך, החלפת ירך בגישה קדמית. החלפת מפרק ברך, החלפת ברך בגישה הקינמטית ובשיטה הרובוטית. לפרופ' דבי ניסיון מקצועי של אלפי ניתוחי החלפות מפרקים, בטכנולוגיות מתקדמות בהתאמה אישית. מומחה בינלאומי, מעביר כנסים, הדרכות וקורסים לרופאים וקולגות בארץ ובחו"ל. מקבל מטופלים במרפאות ברמת החייל-תל אביב, ובמרפאה בהרצליה. מנתח בבתי החולים הפרטיים: אסותא רמת החייל, אסותא ראשון לציון, הרצליה מדיקל סנטר, רפאל-עתידים. ובמסגרת בית החולים ברזילי. צוות המרפאה זמין לכל שאלה, שיהיה בהצלחה.

דילוג לתוכן