הבדל תלוי מגדר בדפוס הליכה וכאב

Differences in gait patterns, pain, function and quality of life between males and females with knee osteoarthritis

Ronen Debi, Amit Mor, Ofer Segal, Ganit Segal, Eytan Debbi, Gabriel Agar, Nahum Halperin, Amir Haim

BMC Musculoskeletal Disorders
December 2009, 10:127

The aim of this study was to gain a deeper understanding of the gender differences in knee osteoarthritis

מטרת המחקר הייתה: להשיג הבנה מעמיקה יותר, לגבי ההבדלים בין המינים. עם דלקת מפרקים ניוונית בברך (OA). על ידי הערכת ההבדלים בדפוס הליכה, בכאב. וכן באיכות החיים ובתפקוד, בין גברים ונשים הסובלים מ-OA של הברך.

במחקר זה השתתפו 49 גברים ו-85 נשים. שסבלו מדלקת מפרקים דו-צדדית של הברך בתא מדיאלי. כל מטופל עבר בדיקת הליכה ממוחשבת ומילא את שאלון WOMAC ואת סקר הבריאות SF-36.

ממצאי המחקר היו: לגברים ונשים יש דפוסי הליכה שונים. מהירות ההליכה, קצב ואורך צעד, היו דומים. אך הם הציגו הבדלים משמעותיים בשלבי מחזור ההליכה. כמו כן, לא נמצאו הבדלים משמעותיים בתת-סולמות WOMAC. אך נשים דיווחו באופן עקבי על רמות גבוהות יותר של כאב ונכות.

נראה כי הבדלים אלה, בין המינים עשויים להצביע על הבדלים בסיסיים באסטרטגיות ההליכה שאומצו על ידי גברים ונשים, כדי להפחית את הכאב ולהתמודד עם העומסים הפועלים על המפרקים הפגועים. ומומלץ לקחת בחשבון השפעות מגדריות אלו בעת הערכת חולים עם OA בברך.

full article

פרופסור רונן דבי, אורתופד מנתח
פרופסור רונן דבי, אורתופד מנתח

פרופ' דבי מנתח החלפות מפרקים, ניתוח החלפת מפרק ירך, החלפת ירך בגישה קדמית. החלפת מפרק ברך, החלפת ברך בגישה הקינמטית ובשיטה הרובוטית. לפרופ' דבי ניסיון מקצועי של אלפי ניתוחי החלפות מפרקים, בטכנולוגיות מתקדמות בהתאמה אישית. מומחה בינלאומי, מעביר כנסים, הדרכות וקורסים לרופאים וקולגות בארץ ובחו"ל. מקבל מטופלים במרפאות ברמת החייל-תל אביב, ובמרפאה בהרצליה. מנתח בבתי החולים הפרטיים: אסותא רמת החייל, אסותא ראשון לציון, הרצליה מדיקל סנטר, רפאל-עתידים. ובמסגרת בית החולים ברזילי. צוות המרפאה זמין לכל שאלה, שיהיה בהצלחה.

דילוג לתוכן