ניתוח החלפת מפרק ירך בגישה קדמית – המילון הרפואי השלם

פרופ' דבי רונן בראיון במילון הרפואי השלם. על ניתוח החלפת מפרק ירך בגישה קדמית. בניתוח להחלפת מפרק הירך, מחליפים מפרק שחוק שגורם לכאב ולהגבלה בתנועה, במשתל מלאכותי.

ניתוח החלפת מפרק ירך בגישה קדמית, (Anterior Hip Replacement או Direct Anterior Approach). הוא אחד הניתוחים המוצלחים ביותר לשיפור תפקוד והורדת כאב. פרופ' דבי מסביר על הטכניקה המתקדמת.

ניתוח החלפת ירך בגישה קדמית משמעותו שהמנתח מנתח מהחזית, מקדימה. ולא מהצד או מאחורה, כפי שהיה נהוג בגישות המסורתיות. זו הגישה החדישה והמתקדמת ביותר בתחום.

אמנם, מבחינה טכנית, הגישה קשה יותר לאורתופד המנתח. היא דורשת מיומנות רבה. אבל כך אפשר לנתח בלי לנתק את השרירים, שמסביב למפרק הירך. הגוף והמפרק חווים פחות טראומה. ואתם זוכים במפרק יציב יותר ושיקום קל יותר.

פרופ' רונן דבי. החלפת מפרק ירך בגישה קדמית | במילון הרפואי השלם
החלפת מפרק ירך בגישה קדמית | במילון הרפואי השלם
החלפת מפרק ירך בגישה קדמית | במילון הרפואי השלם | שולחן הניתוחים הייחודי

למה לנתח החלפת ירך בגישה קדמית, עם שולחן?

בזכות העובדה שלא חותכים את השרירים, אפשר לדייק באורך הרגליים. ויש פחות סיכון לצליעה לאחר הניתוח. אחוז סיבוכי הפריקה של המפרק (יציאה של ראש הירך מהאגן) ,יורד כמעט לאפס.

בהחלפת ירך בגישה הקדמית, המטופל שוכב על גבו. החתך הניתוחי הוא מעל המפשעה. פרופ' דבי מבצע את החתך ויוצר הפרדה של השרירים שסביב מפרק הירך. לכן, אין צורך לחתוך את השרירים. אלא רק להסיט אותם לצדדים. ואז, להגיע למפרק הירך, במסלול טבעי. מסלול שעובר בין שרירי הירך.

פרופ' דבי התמחה בהחלפת מפרק הירך בגישה קדמית, ונחשב אחד מהמנתחים המובילים בעולם לגישה זו. הוא מנתח בעזרת שולחן הניתוחים הייחודי. שולחן שפותח ע"י ד"ר ג'ואל מאטה, מומחה עולמי בתחום החלפת המפרקים . פרופ' דבי עבר אצלו הכשרה, והוא הראשון בארץ שניתח בעזרת שולחן הניתוחים. מאז הכשיר עוד מנתחים רבים בניתוח בגישה קדמית עם שולחן.

שולחן הניתוחים, מאפשר למקם את רגלי המטופל במתקן מיוחד. כמו כן, מכיון שהשולחן עשוי מחומר מיוחד, שמאפשר לשקף את המפרק המושתל. אפשר לבדוק ולדייק את הניתוח. ובהתאם, לשלוט היטב, גם בעמדת המשתל וגם באורך הרגליים.


פרופ' דבי ניתח אלפי מטופלים בגישה הקדמית, הקינמטית. עם שולחן הניתוחים הייעודי. מנותחים שעברו החלפת מפרק ירך בצד אחד בגישה מסורתית. והחלפת צד שני בגישה קדמית, דיווחו על שיפור משמעותי בקצב ההחלמה, רמת הכאב ורמת שביעות הרצון . וכן על חזרה מהירה לפעילות ואיכות חיים.

פרופסור רונן דבי, אורתופד מנתח
פרופסור רונן דבי, אורתופד מנתח

פרופ' דבי מנתח החלפות מפרקים, ניתוח החלפת מפרק ירך, החלפת ירך בגישה קדמית. החלפת מפרק ברך, החלפת ברך בגישה הקינמטית ובשיטה הרובוטית. לפרופ' דבי ניסיון מקצועי של אלפי ניתוחי החלפות מפרקים, בטכנולוגיות מתקדמות בהתאמה אישית. מומחה בינלאומי, מעביר כנסים, הדרכות וקורסים לרופאים וקולגות בארץ ובחו"ל. מקבל מטופלים במרפאות ברמת החייל-תל אביב, ובמרפאה בהרצליה. מנתח בבתי החולים הפרטיים: אסותא רמת החייל, אסותא ראשון לציון, הרצליה מדיקל סנטר, רפאל-עתידים. ובמסגרת בית החולים ברזילי. צוות המרפאה זמין לכל שאלה, שיהיה בהצלחה.

דילוג לתוכן