מדריך למתחילים: שלבים להחלפת מפרק ירך

מה במדריך?

מדריך למתחילים – שלבים בניתוח החלפת מפרק ירך, יוצאים לדרך עם פרופ' דבי

 • החלפת מפרק – למה? הגיע הזמן?
 • ניתוח החלפת מפרק ירך – יוצאים לדרך
 • טפסים ותאריכים חשובים
 • הכנה לניתוח החלפת ירך
 • טרום ניתוח – הכנה
 • הפתרון- החלפת מפרק בגישה קדמית, מתקדמת.
 • מידע חשוב ליום הניתוח ולמחרת הניתוח.
 • בחלמה מהירה ושיקום ביתי ומוצלח.

מתי הגיע הזמן להחלפת מפרק ירך?

פרופ' רונן דבי, מתאר את השלבים בדרך מניתו החלפת ירך ועד להחלמה. מתחילים מהשלב בו חשים כאב ומגבלה בתנועה. מוודאים שמדובר בשחיקת סחוס. אם טיפול שמרני לא מועיל, עוברים תהליך של הכנה לניתוח. ומתקדמים עד ניתוח החלפת מפרק הירך , בגישה הקדמית ומשם עד לשיקום מוצלח.

קשה להחליט מתי הגיע הזמן לניתוח החלפת מפרק. ניסינו לתת את כל המידע והנקודות למחשבה באתר. כדי לאפשר לכם, לקרוא ולבחון, כל מה שחשוב לפני ההחלטה על ניתוח.

בשלב הראשון בו חשים כאב או הגבלה בתנועת המפרק, מגיעים לרופא המשפחה, ומתחילים בטיפול שמרני. במידה והטיפול השמרני לא הועיל, נפגשים במרפאתו של פרופ' רונן דבי. 

בתחילה בודקים האם מקור הכאב הוא המפרק הפגוע ולא גב, או מקור אחר. אם אכן יש שחיקה של הסחוס, אתם סובלים מכאב והגבלה בתנועה. ניסיתם את הטיפולים השמרניים, ללא הועיל. ואתם חשים בשלים לניתוח. זה הזמן להכנה לניתוח.

ניתוח החלפת מפרק ירך – יוצאים לדרך

החלטתם ובחרתם לעבור ניתוח החלפת מפרק ירך. ניתוח שיוביל אתכם לשיפור משמעותי באיכות החיים. מדובר בניתוח ולא בקייטנה. זה לא יהיה קל, אבל עם סיום משמח.

פרופ' דבי רונן וצוות המרפאה יסבירו לכם את התהליך. פרטים נוספים וידע רב, מצויים באתר זה. תקבלו הסבר על משמעות הניתוח. במטרה שתתכוננו בצורה המיטבית, תבינו את תהליך הניתוח, ואת חשיבות הטיפול בכאב, התרגול והשיקום המהיר.

תקבלו תיק אישי עם הסבר על ההליך הניתוחי ועל ההכנות אליו. בתיק מידע על הבדיקות הנדרשות, מכתב לרופא ומידע מקצועי לגבי הניתוח ותהליך השיקום. מתאמת הניתוחים תקבע אתכם את מועד מפגש טרום הניתוח ואת מועד הניתוח. הניתוח עשוי לשפר מאוד את איכות החיים שלכם, ולהעניק לכם עצמאות ויכולות שאבדו לכם עם הזמן. 

פרופ' דבי ממליץ מאוד להיערך לקראת הניתוח כדי לייעל את כל התהליך, לקצר את זמן ההחלמה ולהצליח לעבור את כל התקופה הזו בקלות עד כמה שזה אפשרי.

לפני הכל – חשוב לבחור מועד מתאים לניתוח. מועד שיקל עליכם גם פיזית וגם נפשית. מבחינת העבודה, תמיכת בני המשפחה וכו'.

הגיעו לניתוח מוכנים אחרי שענינו לכם על כל השאלות. באתר יש עוד מידע רב שתוכלו להעשיר בעזרתו את הידע – על משך זמן הניתוח, כמה ימי אשפוז, סוג הרדמה, משתלים, איך מתבצע הניתוח, מה תהליך השיקום ועוד. אבל אל תהססו לשאול.

חוששים ? לא יודעים איך להתארגן ? כל המידע כאן.

מידע חשוב לפני ניתוח החלפת ירך, ורשימת תאריכים חשובים לפני הניתוח.

לפני הניתוח גם אתם וגם פרופ' דבי תעשו הכנה.

טפסים וניירת- החלפת ירך

צירפנו כאן עבורכם את רשימת הבדיקות , שניתן להדפיס. המסמכים החשובים שיש להביא איתכם.

ניהול זמן – תאריכי המפגשים הקרובים. מידע וטבלת ניהול הכאב לאחר הניתוח. וכמובן – מידע וחוברת מידע – החלפת מפרק ירך.

זיכרו, מטרת הצוות היא לתת לכם את הטיפול המקצועי והאישי ביותר. אל תהססו לשאול כל דבר שמטריד אתכם. מודעות והבנת התהליך היא מרכיב עקרוני ומשמעותי בהליך ההחלמה, ההבראה והשיקום.

הכנה לניתוח החלפת מפרק ירך

פרופ' דבי ממליץ על ניתוח, רק אם באמת יש צורך, הטיפול השמרני לא מועיל. ואתם מעוניינים ומוכנים לתהליך.

הכנה נכונה לכל ניתוח כוללת:

 • קשר אישי ותיאום ציפיות עם פרופ' דבי .
 • בדיקות רפואיות, צילומי רנטגן, מכתב מסכם מרופא המשפחה ואישורים שונים.
 • מרפאת טרום ניתוח.
 • רכישת טיפול תרופתי.
 • תרגול , פיזיוטרפיה/ אפוסטרפיה לחיזוק השרירים סביב המפרק שינותח,
 • מידע ועבודה על תזונה נכונה ובמידת הצורך, טיפול בכאב.
 • פרופ' דבי עורך לפני כל ניתוח -תכנון ניתוחי. בעזרת תוכנת מחשב דו ממדית או במקרה הצורך -תלת ממדית. במידה ומדובר בעיוות או מפרק בעייתי, ניתן להדפיס מודל תלת ממדי של האיבר כדי לתרגל ולתכנן את הניתוח וזוויות החיתוך בצורה המדוייקת ביותר.

פרופ' דבי, מנתח מיומן בעל נסיון של אלפי ניתוחי החלפות מפרק ירך . אורטופד מנתח מהשורה הראשונה, מראשוני המנתחים בארץ בגישה קדמית, בעזרת שולחן הניתוחים הייחודי .

גישה זו, היא ללא חיתוך השרירים, כך שההליך השיקומי מהיר יותר, המפרק יציב יותר וסובלים פחות כאב.

ניתוח החלפת פרק הירך הוא אופציה טיפולית יעילה ומוצלחת ושיעור ההצלחה בניתוח זה גבוה מאוד. פרופ' דבי, אורתופד מנתח. מומחה מוביל בניתוחי החלפת מפרק ירך. יעשה את המקסימום במטרה לנתח כל אחד ואחד, במקצועיות ובהצלחה. כדי לעזור לכם להגיע לשיקום מקסימלי ומהיר. יכין את עצמו לניתוח, יתכנן אותו בעזרת דגם בדו או תלת מימד ויזמין את המשתל הנכון ביותר עבורכם.

טרום ניתוח

למפגש טרום הניתוח יש להגיע עם מכתב מהרופא המטפל. במפגש זה מקבלים מידע נוסף לגבי הניתוח, עונים לשאלות שעלו, חותמים על הסכמה לניתוח. עוברים על כל הבדיקות ובמידת הצורך מבקשים בדיקות נוספות.

טרם הניתוח – נפגשים גם עם המרדים

טיפול תרופתי ותוספי מזון

חשוב לעדכן את פרופ' דבי ואת הרופא המנתח לגבי טיפול תרופתי ותוספי מזון שאתם נוטלים וגם על רגישויות לתרופות. לספק כל מידע רלוונטי בנוגע לטיפול תרופתי, מחלות רקע, רגישויות וניתוחים קודמים. 

במפגש, תקבלו גם מרשם לרכוש את התרופות המומלצות לאחר הניתוח והסבר לגבי אופן נטילתם. 

פעילות גופנית

פרופ' דבי ממליץ להתחיל להפעיל את הגוף לפני הניתוח. כך תכירו את התרגילים, תתחילו לחזק את השרירים סביב המפרק. ויהיה לכם קל יותר להתאמן לאחר הניתוח. כל שהגוף שלכם יהיה בכושר טוב יותר ההחלמה שלכם תהיה קצרה יותר.

הפסקת או המעטת עישון

עישון עלול להאט את קצב ההחלמה ולפגוע באספקת הדם לאזור המנותח, ומעלה סיכון לקרישי דם. נסו להמעיט או להפסיק עישון טרם הניתוח ובתקופת ההחלמה.

הכנת הבית

בעקרון, אחרי ניתוח החלפת ירך בגישה הקדמית, המטופלים נהנים מתנועה מידית לאחר הניתוח בלי הגבלות. הניתוח מתבצע ללא ניתוק השרירים. ולכן תהליך השיקום מהיר יותר. בכל זאת, כדאי להכין את הבית לקראת שובכם. אפשר גם להביא הגבהה לשירותים. ניתן גם להתקין ידיות אחיזה באמבטיה ובמעברים. כדי להקל עליכם את הניידות, בימים הראשונים שלאחר הניתוח.

מומלץ להביא הליכון מיד שרה, שהפיזיותרפיסט יוכל להתאים לכם ולהדריך אתכם בעזרתו.

בהצלחה בניתוח החלפת מפרק

ניתוח החלפת מפרק ירך

בניתוח החלפת מפרק ירך  בגישה הקדמית. פרופ' דבי מפריד את השרירים בלי לחתוך אותם. מחליף את חלקי המפרק השחוקים במשתל מלאכותי.לאחר מכן, הוא סוגר את החתך הניתוחי בקלות יחסית, כיון שלא נחתכו שרירים. לכן, תוך זמן קצר ניתן להתחיל בהליך השיקומי.

פרופ’ דבי ניתח אלפי מטופלים, החלפת מפרק ירך והחלפת ירך בגישה קדמית. בגישה זו, אין ניתוק שרירים וגידים מעצמות הירך והאגן לכן הכאבים פחותים והשיקום מהיר יותר.

הגישה הקדמית, מאיצה את ההחלמה, וחוסכת מהמטופל מגבלות רבות. שולחן הניתוחים הייחודי, מאפשר לבצע את הגישה בצורה הטובה והמדויקת ביותר.

לחצו כאן: החלפת מפרק ירך, סרטון והסבר.

יום הניתוח – בהצלחה

לפני תחילת הניתוח תינתן אנטיביוטיקה מניעתית תוך ורידית. וודאו שאינכם רגישים אליה.

בזמן הניתוח, במירב המקרים תורדמו בהרדמה אפידורלית עם טשטוש. לא תחושו דבר בזמן הניתוח, אך ההתאוששות תהיה קלה יותר.

פרופ' דבי מקפיד על גישה וטכניקה ניתוחית מדוייקת שמשמרת השריר והרצועות, משתמש במשתלים חדשניים שקרובים יותר למבנה הטבעי של המפרק. מנתח בעזרת שולחן הניתוחים הייחודי, שמאפשר לבצע את הגישה בצורה הטובה והמדויקת ביותר. זמן קצר אחריה, ניתן להתחיל בהליך השיקומי.

מידע חשוב לאחר הניתוח החלפת ירך.

טיפול בפצע הניתוחי

לאחר הניתוח, הפצע הניתוחי ייחבש בחבישה עמידה למים. ניתן להתרחץ איתו לאחר הניתוח.

תזונה

ניתן להרטיב את הפה ובהמשך ניתן להתחיל לשתות על-פי הנחיית האחות. בהמשך מומלץ להקפיד על תזונה בריאה ושיקומית.

נשימה

בשעת שכיבה ובפרט לאחר הרדמה , הריאות אינן מאווררות ומצטברת ליחה. אם הליחה לא נפלטת החוצה, היא סופחת אליה חיידקים ועלולה לסכן אתכם בדלקת ריאות.  לכן, בתום הניתוח, תקבלו מתקן לתרגול נשימה.

מניעת קרישי דם

למניעת קרישי דם בגפיים תקבלו במשך חודש, זריקה יומית של מדלל דם.

ביממה הראשונה יתכן שתחוברו למכשיר מכני עם שרוולים פנאומטיים, המוצמדים לשוקיים. המכשיר סוחט את הדם הכלוא בשוק חזרה כלפי הלב ובכך משמש גיבוי מניעתי נוסף להיווצרות קרישי דם.

מניעת פצעי לחץ

שכיבה ממושכת, אף של מספר שעות, ללא תזוזה, עלולה לגרום לפצע לחץ בעכוז ובעקבים. כדי להמנע מכך, האחות תנחה אתכם לשינויי תנוחה, והפיזיותרפיסט יסייע לך להתחלת תנועה.

תנועה

הניתוח הוא בגישה קדמית, בלי לפגוע בשרירים. מה שמאפשר לכם להניע את הרגל המנותחת לאחר ההתאוששות. נסו לעשות צעדים ראשונים עם הליכון ( שהבאתם מבעוד מועד).

הקשבה לגוף

עברתם ניתוח מורכב והשיקום ממנו דורש תכנון וניהול זמן. אל תנסו להיות כמו מישהו אחר. קחו אויר, והקשיבו לגוף ולנפש שלכם. גם מבחינת פעילות וגם בזמני מנוחה.

ניהול כאב

הקפידו על נטילת הטיפול התרופתי. בזכות השיפור והדיוק בטכניקה הניתוחית, המשתלים האנטומיים. ושילוב של תרופות שעובדות בנקודות שונות לאורך מסלול הכאב. אפשר להפחית משמעותית את תחושת הכאב לאחר הניתוח.

שימו לב אם יש תופעות לוואי, מתי יש יותר כאב ומתי פחות. והתאימו את הטיפול, בהתייעצות עם צוות המרפאה.

מנוחה מספקת

המנוחה היא חלק בלתי נפרד מתהליך השיקום (גם הפעילות).

יום למחרת הניתוח

אגדים אלסטיים

האחות תסייע ברחצה וחבישת שתי השוקיים באגדים אלסטיים. (מומלץ לרכוש גרביים אלסטיות גם לתקופה שלאחר הניתוח) ההתקדמות וההחלמה תלויה במידת שיתוף הפעולה שלכם.

פיזיותרפיה

יש משמעות רבה לפיזיותרפיה אחרי ניתוח החלפת ירך. יש לעבוד על  חיזוק שרירי הברך והגדלת טווח תנועה.

ניסיון הליכה מומלץ ביותר, כבר ביום הראשון לאחר הניתוח. הפיזיותרפיסט יעזור לכם לתרגל עליה וירידה במדרגות, שימוש בשירותים וכו'.

ביקורת רופא

פרופ' דבי או אחד מרופאי הצוות יבקר אתכם, יבדוק מה שלומכם, מה מצב הבריאות וההתקדמות האישית שלכם.

שחרור מוקדם

השחרור מביה"ח הוא יום- יומיים לאחר הניתוח, לאחר הדרכה וטיפול פיזיותרפי. השחרור המוקדם אפשרי בזכות הגישה הקדמית, הליווי וההכנה טרם הניתוח. כך תוכלו לעבור לשיקום בית, להמשך החלמה מואצת לאחר הניתוח. פיזיותרפיסט מקופת החולים יגיע לביתכם. מחקרים מראים שמטופלים שמשתחררים לביתם מחלימים טוב יותר . וחווים פחות סיבוכים, זיהומים,ובעיות.

החלמה מהירה ושיקום ביתי

פרופ' דבי מאמין בניתוחים בהתאמה אישית, עם מינימום פגיעה ברקמות הרכות. שיטה שמאפשרת שיקום מהיר – Rapid recovery.

זיכרו – קצב ההחלמה אישי, ותלוי מאד במוטיבציה האישית של המטופל ובשיתוף הפעולה עם הצוות .

שעות בודדות לאחר ניתוח החלפת מפרק כמעט כל מטופל מסוגל לרדת מהמיטה ולהתחיל את השיקום. 

ביממה הראשונה מתניידים למרחקים של עשרות מטרים ותוך כ48 שעות, חוזרים לשיקום ביתי. דבר שמקטין את שיעור הזיהומים לאחר הניתוח. בסביבה הביתית תחושו טוב יותר, ותוכלו לחזור מהר יותר לחיים פעילים.

פרופ'  דבי מקבל מטופלים במרפאות ברמת החייל-תל אביב, ובמרפאה בהרצליה. פרופ' דבי מנתח החלפות מפרקים, ניתוח החלפת מפרק ירך, החלפת ירך בגישה קדמית. החלפת מפרק ברך, החלפת ברך בגישה הקינמטית, ובשיטה רובוטית. צוות המרפאה זמין לכל שאלה, שיהיה בהצלחה.

פרופסור רונן דבי, אורתופד מנתח
פרופסור רונן דבי, אורתופד מנתח

פרופ' דבי מנתח החלפות מפרקים, ניתוח החלפת מפרק ירך, החלפת ירך בגישה קדמית. החלפת מפרק ברך, החלפת ברך בגישה הקינמטית ובשיטה הרובוטית. לפרופ' דבי ניסיון מקצועי של אלפי ניתוחי החלפות מפרקים, בטכנולוגיות מתקדמות בהתאמה אישית. מומחה בינלאומי, מעביר כנסים, הדרכות וקורסים לרופאים וקולגות בארץ ובחו"ל. מקבל מטופלים במרפאות ברמת החייל-תל אביב, ובמרפאה בהרצליה. מנתח בבתי החולים הפרטיים: אסותא רמת החייל, אסותא ראשון לציון, הרצליה מדיקל סנטר, רפאל-עתידים. ובמסגרת בית החולים ברזילי. צוות המרפאה זמין לכל שאלה, שיהיה בהצלחה.

דילוג לתוכן