פיזיותרפיה ושיקום לפני ואחרי החלפת ברך.

פיזיותרפיה לפני ואחרי החלפת ברך

ד"ר רונן דבי מומחה ברכיים. משתף בחשיבות פיזיותרפיה לפני ואחרי החלפת ברך, לשם שיקום מואץ אחרי הניתוח .

ניתוח להחלפת מפרק הברך הוא ניתוח יזום. שנועד להקל על כאב ופגיעה בטווח התנועה של מפרק הברך, עקב שחיקת סחוס. או פגיעה מחבלה, משקל עודף, גיל, מחלות, או פעילות ספורטיבית עצימה. קרוב ל- 90% מהמטופלים מצליחים לחזור לתפקוד עצמאי מלא, בתום תקופת ההחלמה והשיקום. ללא נפיחות, כאב ונוקשות. הם מגדילים את טווח התנועה וחוזרים לאורח חיים פעיל כבעבר.

תפקידו של ניתוח להחלפת מפרק הברך, הוא להקל על כאבכם. למרבית המנותחים, הניתוח ישפר את טווח התנועה. כך שיוכלו לחזור לתפקוד עצמאי מלא, בתום תקופת השיקום.

בניגוד לניתוחים כירורגים בהם רק על המנתח לבצע את העבודה.  ניתוח החלפת מפרק ברך מחייב גם את המטופל. עליו לבצע פיזיותרפיה,  ולהקפיד על תרגול. כדי למצות את המקסימום מהניתוח.

 

פיזיוטרפיה, ותרגול לחיזוק וייצוב מפרק הברך.

 

פיזיותרפיה ושיקום אחרי ניתוח החלפת מפרק

מומלץ להתחיל ולתרגל את השרירים, גם טרם הניתוח. תרגול מקדים יקל עליכם בטיפולי השיקום לאחר הניתוח. לחצו, למידע – איזו פעילות גופנית מותרת לאחר ניתוח החלפת מפרק (או לפני).

טיפולי פיזיותרפיה קדם-ניתוחיים, יקלו עליכם  לאחר הניתוח. הפיזיוטרפיה תכין אתכם, ותגרום לכם להגיע להישגים טובים יותר. מוקדם יותר ומהר יותר.

תהליך השיקום,  לאחר ניתוח החלפת מפרק הברך, אורך מספר שבועות. יש להקפיד לעשות פיזיותרפיה לאחר ניתוח. ביום הניתוח או לכל היותר למחרת. פיזיוטרפיסט יתרגל אתכם. תפקיד התרגול למנוע סיבוכים לאחר הניתוח. להפחית כאב, למזער תהליכים דלקתיים, ולהגדיל טווחי תנועה. לשפר את היכולת הביומכאנית ולחזק את השרירים התומכים בברך. יתכנו חוסר נוחות או כאב בטיפול ובתרגול, אך התרגול יזרז את ההחלמה.

הטיפול הפיזיותרפי עצמו כולל תרגילים שונים, בעצימות הולכת וגוברת. התרגילים מיועדים להחזיר את המטופל ליכולותיו, באופן הדרגתי ומפוקח. להגיע לטווח תנועה מלא ולהפחית את כאביו.  הפרוטוקול הטיפולי תלוי במצב הטרום ניתוחי. וגם  בגיל, ברמת הפעילות ובמטרות המטופל. 

הטיפולים הפיזיותרפיים מאתגרים, מעורבותכם הכרחית. בלי שיתוף פעולה, לא ניתן יהיה להגיע לתוצאות האופטימליות של הניתוח. חשוב להשיג טווח תנועה של יישור מלא, וכיפוף של 90 מעלות ,קרוב ככל הניתן לזמן הניתוח עצמו. 

יש הבדל משמעותי בין מטופלים,  חצי שנה לאחר שעברו בהצלחה, את אותו ניתוח ברך. ההבדל  בכאב, בנפיחות ובטווח תנועה. בין מטופל שהקפיד לעשות פיזיוטרפיה, וכאביו פחתו למינימום. וכוח השרירים וטווח התנועה שלו השתפרו. לבין מטופל שלא תרגל, ורואה את ההבדל.

תהליך ההחלמה והשיקום לאחר החלפת מפרק ברך הוא מורכב. יש פרוטוקולים, אך יש להתאימם לכל מטופל. פרופ' דבי ממליץ בחום לעבור שיקום ביתי. ולהימנע משהייה ממושכת ומיותרת במחלקות בתי החולים.

טיפול בכאב

במהלך תקופת השיקום, לאחר החלפת ברך . סביר שתמשיכו לחוש כאבים.  יש  להקפיד ליטול את הטיפול התרופתי. הטיפול נועד להפחתת כאב.  על מנת שהכאב לא יפריע לתהליך ההחלמה, ולתרגול העצמי. מומלץ ליטול משככי כאבים גם לפני השינה. לשם מנוחת לילה. יש לטפל בכאב, גם לפני תרגול פיזיותרפיה.

לעתים,עלולה להופיע בצקת ברגל המנותחת. הנפיחות פוחתת בהדרגה. לשם הפחתת הנפיחות והכאב. מומלץ להניח שקית קרח, סביב המפרק. אושקית יעודית מבית מרקחת. או שקית קרח עטופה במגבת. שימו לב,  לא להגזים ולהקפיא את המפרק….

חשוב לחבוש את הרגליים בתחבושת אלסטית, מכף הרגל ועד מעל לברך. אין לישון עם החבישה.

תזונה שיקומית

חשוב ביותר להקפיד על מנוחה הולמת ועל תזונה נכונה , לאחר ניתוח החלפת מפרק.

פרופ' דבי ממליץ להקפיד על הנחיות הצוות המטפל. הנחיות הפיזיוטרפיסט וצוות השיקום. כל אלה יוכלו למקסם את תוצאות הטיפול, לשקם את יכולותייך הגופניות ולהביא אותך לשיאים חדשים.

מחפשים אורטופד ברכיים?  פרופ' דבי רונן – אורטופד מנתח, מומחה ברכיים. ניתח אלפי מפרקי ברכיים. אורטופד מומחה להחלפות מפרקים. מהרופאים האורטופדים המובילים בתחום האורתופדיה והחלפות המפרקים בארץ. פרופ’ דבי טיפל באלפי אנשים.  באופן שמרני או ניתוחי, בדגש על מקצועיות ואיכפתיות. צוות המרפאה זמין לכל שאלה, שיהיה בהצלחה.

פרופסור רונן דבי, אורתופד מנתח
פרופסור רונן דבי, אורתופד מנתח

פרופ' דבי מנתח החלפות מפרקים, ניתוח החלפת מפרק ירך, החלפת ירך בגישה קדמית. החלפת מפרק ברך, החלפת ברך בגישה הקינמטית ובשיטה הרובוטית. לפרופ' דבי ניסיון מקצועי של אלפי ניתוחי החלפות מפרקים, בטכנולוגיות מתקדמות בהתאמה אישית. מומחה בינלאומי, מעביר כנסים, הדרכות וקורסים לרופאים וקולגות בארץ ובחו"ל. מקבל מטופלים במרפאות ברמת החייל-תל אביב, ובמרפאה בהרצליה. מנתח בבתי החולים הפרטיים: אסותא רמת החייל, אסותא ראשון לציון, הרצליה מדיקל סנטר, רפאל-עתידים. ובמסגרת בית החולים ברזילי. צוות המרפאה זמין לכל שאלה, שיהיה בהצלחה.

דילוג לתוכן