כאבים במפרקים

סובלים כאבי מפרקים | שוקלים ניתוח החלפת מפרק ירך או ברך | פרופ' רונן דבי מסביר על פתרונות לכאבי פרקים. מטיפול שמרני, PRP ועד ניתוחים.

סובלים כאבים מפרקים?

פרופ' דבי, אורתופד מומחה בהחלפת מפרק ירך, והחלפת מפרק ברך, מסביר.יש פתרונות רבים לכאבי פרקים. החל מטיפול שמרני. ועד פתרון ניתוחי, כמו החלפת מפרק. בשיטות מתקדמות וטכנולוגיות חדישות .מטופלים רבים הסובלים מכאבים במפרק הירך או הברך, סובלים מכאב בגלל שחיקת סחוסים.

עבורכם – מספר נקודות חשובות אודות טיפול בכאבי מפרקים (ברכיים, ירכיים, הקרנת כאב). הטיפול בכאב ושחיקת סחוס.

כיצד אפשר להתמודד עם כאבים בפרקים ולשוב ולחיות חיים פעילים ומלאים. בלי או עם – ניתוח החלפת מפרק הברך,או ניתוח להחלפת מפרק ירך  .

ממה נובעים כאבי המפרקים?

המפרקים נמצאים בנקודות מפגש בין שתי עצמות, או יותר, בגוף האדם. במטרה לאפשר תנועה יעילה של האיברים.

מרכיבי המפרק, המאפשרים תנועה חלקה הם: העצמות, קופסית המפרק, רצועות מייצבות, קרום המצפה את המפרק , הנוזל הסינוביאלי והסחוס, שמשמש כמו בולם זעזועים, המגן על העצמות מפני חיכוך.

כאבי המפרקים הנפוצים ביותר הם במפרקים נושאי משקל. כמו מפרק הברך, ומפרק הירך.

איך נוצרים כאבים במפרקים?

חשוב לאבחן היטב את מקורו של הכאב, כי אבחון וטיפול שגויים יכולים לגרום לסבל מתמשך. ולהשפיע על תחומי החיים : פעילויות בסיסיות, איכות חיים, תפקוד ועצמאות, תחושת מסוגלות, מצב הרוח ועוד.

הכאב יכול לנבוע מחולשה של השרירים התומכים בברך. כמו גם ממחלות דלקתיות שונות, מפגיעה באחד ממרכיבי המפרק, כמו הסיבה הנפוצה ביותר: שחיקת סחוס.

מתחיל להיווצר תהליך דלקתי המלווה בכאב. הסחוס מתחיל לאבד את גמישותו, חוזקו ויעילותו. נוצרות דלקות מקומיות, בצקות, ציסטות, ועוד.

כאבי במפרקים - שחיקת סחוסים

סיבות אפשריות להחמרת הכאב הדלקתי

  1. רגישות יתר לכאב. כולנו שונים זה מזה. יש אנשים שיותר רגישים לכאב וחווים כאב בעוצמה גבוהה מאחרים.גםמבחינת עוצמת הכאב. וגם בכך שהכאב מפושט יותר, מעבר למיקומו במפרק המודלק.
  2. מצב רוח – התגובה לכאב תלויה גם במצב נפשי בתחושת מסוגלות ובאמון ביכולתנו לנהל את הכאב.
  3. חולשת שרירים – שרירים חלשים סביב למפרק, עשויים להחמיר את הדלקת. לכן, פרופ' דבי ממליץ על פעילות גופנית מתונה. כמו שחיה, יוגה ופעילות בהדרכת פיזיותרפיסט שתעזור גם להפחתת הכאב וגם לגמישות הרצועות סביב המפרק.
  4. מחסור בשינה – מצד אחד הכאב גורם לקושי להרדם ו/או להתעוררויות. מצד שני, מחסור בשינה והפרעות שינה גורמים להתגברות הכאב והרגישות לכאב.
  5. התייבשות או מחסור בנוזלים, עלול לפגוע בטווח הארוך על איכות הסחוס ולהחמיר את הכאב הנובע מהדלקת.
  6. מערכת הפיצוי של הגוף – גורמת לגוף לשנות תנוחה, להעביר משקל למפרק אחר כתוצאה מהכאב. וכך מעמיסה על שרירים ומפרקים אחרים. ונוצר כאב מפושט באיברים נוספים בגוף.
  7. כדי לפתור את בעיית הכאב המפושט יש למצוא דרך להקל על הכאב הנובע מהבעיה העיקרית – הדלקת במפרק.

כאבי מפרקים – דרכי הטיפול

לכאבי מפרקים יש מגוון דרכי טיפול. הטיפול הטוב ביותר הוא קודם כל מניעתי.

במידה ובכל זאת נוצרה שחיקה במפרק. הבשורה היא שלא תמיד חייבים לעבור ניתוח להחלפת מפרק ירך או ניתוח להחלפת ברך כדי להרגיש טוב יותר. יש מקרים בהם טיפול בפיזיוטרפיה, אפוסטרפיה, שינוי תזונתי ובמידת הצורך ירידה במשקל. כמו גם חיזוק שרירים, תוספי מזון, טיפול תרופתי, או הזרקת PRP. יכולים להרחיק ולעיתים גם למנוע את הצורך בניתוח להחלפת מפרק.

במידה והטיפול השמרני לא עוזר. ממשיכה המגבלה בכאב, יש החמרה בכאב או בתנועה, כדאי לפנות לרופא אורתופד מומחה.

לסיכום, כיצד ניתן להקל על כאבי מפרקים?

עדיין סובלים מכאבי מפרקים חמורים? מוזמנים להגיע למרפאתו של פרופ' דבי, אורתופד מומחה להחלפת מפרקים. לבחון את אפשרויות הטיפול המתאימות לכם, למצבכם הרפואי ולאורח חייכם.

עם התפתחות הטכנולוגיה והגישות הניתוחיות. ניתוח החלפת מפרק הברך בגישה קינמטית, או החלפת מפרק ירך בגישה הקדמית. הם דרך הטיפול היעילה ביותר לכאבי מפרקים.

בניתוח החלפת מפרק מחליפים את המפרק הפגוע במפרק מלאכותי. כדי לשחזר את התנועה הטבעית, החלקה. במטרה לחזור לשגרה, לפעילות ולאיכות חיים.

ניתוח החלפת מפרק הברך

פרופ' רונן דבי אורטופד מומחה ברכיים, מסביר שהחלטה על ניתוח החלפת מפרק הברך מבוצעת על ידי מטופל הסובל ממפרק לא תפקודי, מטופל שחש שהפגיעה באיכות החיים ומידת הכאב מצריכים ניתוח.

כאשר גם ממצאי הבדיקות מתאימים לתחושת המטופל. פרופ' רונן דבי, אורתופד ברכיים, מסביר כי החלפת מפרק ברך הוא אחד הניתוחים המוצלחים באורתופדיה המודרנית.

בניתוח מסירים את משטחי העצם והסחוס הפגועים באזור המפרק ובמקומם משתילים משתלים מלאכותיים המאפשרים תנועה חלקה של המפרק. פרופ' דבי מבצע החלפת מפרק ברך קינמטית-אנטומית, בשיטה בה המשתל ממוקם באופן הדומה ביותר לברך הטבעית. והחלפת ברך רובוטית.

ניתוח החלפת מפרק ירך

פרופ' רונן דבי מומחה מוביל בהחלפות מפרק ירך, משתף, שכיום, מטופלים שעברו ניתוח החלפת מפרק ירך. יכולים לשוב לפעילות ולאורח החיים שלהם טרם השחיקה במפרק.

ד"ר דבי מחלוצי מנתחי החלפת מפרק הירך בגישה הקדמית בארץ,  האורטופד שהביא לארץ את מיטת הניתוחים הייחודית ומכשיר אורטופדים רבים לנתח בעזרתה. מספר על מטופלים צעירים ומבוגרים שסבלו משחיקה של המפרק , עברו ניתוח החלפת מפרק בגישה הקדמית, שמאפשרת החלמה מהירה וקלה. כיון שבגישה זו לא חותכים את השרירים. המטופלים חזרו במהרה לחיים פעילים, לפעילות ספורטיבית ולאיכות חיים. 

זקוקים לאורתופד מומחה ומנוסה שהוא גם מנתח בכיר?

פרופ' דבי רונן. מקבל מטופלים במרפאות ברמת החייל-תל אביב, ובהרצליה. צוות המרפאה זמין לכל שאלה, שיהיה בהצלחה.

פרופסור רונן דבי, אורתופד מנתח
פרופסור רונן דבי, אורתופד מנתח

פרופ' דבי מנתח החלפות מפרקים, ניתוח החלפת מפרק ירך, החלפת ירך בגישה קדמית. החלפת מפרק ברך, החלפת ברך בגישה הקינמטית ובשיטה הרובוטית. לפרופ' דבי ניסיון מקצועי של אלפי ניתוחי החלפות מפרקים, בטכנולוגיות מתקדמות בהתאמה אישית. מומחה בינלאומי, מעביר כנסים, הדרכות וקורסים לרופאים וקולגות בארץ ובחו"ל. מקבל מטופלים במרפאות ברמת החייל-תל אביב, ובמרפאה בהרצליה. מנתח בבתי החולים הפרטיים: אסותא רמת החייל, אסותא ראשון לציון, הרצליה מדיקל סנטר, רפאל-עתידים. ובמסגרת בית החולים ברזילי. צוות המרפאה זמין לכל שאלה, שיהיה בהצלחה.

דילוג לתוכן